Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Galerie Miasto 25.04.2018 14:17

Pamiątkowa tablica na urodziny Piete Kuhr [ZDJĘCIA]

Fot. Życie Piły

Na budynku, w którym urodziła się autorka dziennika wojennego opisującego życie w Pile zawisła pamiątkowa tablica. W ten sposób uczczono urodziny Piete Kuhr.

Piete Kuhr swoje obserwacje z codziennego życia Piły w latach 1914 - 1918 zaczęła spisywać, gdy miała zaledwie 12 lat. Jej dziennik jest dziś jednym z najbardziej znanych na świecie dziecięcych dzienników wojny. W 2017 roku - dzięki zaangażowaniu i uporowi kilku osób z Wiesławą Szczygieł na czele, oraz dzięki internetowej zbiórce - wydano polską wersję dziennika Piete Kuhr.

 

We wtorek, 24 kwietnia - na dzień przed rocznicą urodzin Piete Kuhr - na budynku, w którym się urodziła zawisła pamiątkowa tablica. To kamienica przy dzisiejszym placu Konstytucji 3 Maja w Pile. - W tym domu Piete Kuhr urodziła się i tutaj zaczęła pisać swój dziennik. Ta tablica należała jej się, bo to osoba godna szacunku i pamięci. Całe życie przyświecały jej słuszne ideały - mówi Wiesława Szczygieł, z inicjatywy której odbyły się "urodziny" Piete Kuhr w Pile.

 

Po opuszczeniu Piły Piete Kuhr przeprowadziła się do Berlina. Była znaną tancerką, pisarką i działaczką pacyfistyczną. Występowała pod pseudonimem Jo Mihaly.

 

Tablicę, która zawisła na budynku przy pl. Konstytucji 3 Maja w Pile zaprojektował i wykonał autor pilskiej Ławeczki Staszica - Norbert Sarnowski.

 

Więcej informacji o Piete Kuhr i jej dzienniku wydanym w Pile w ubiegłym roku znajdziecie na Facebooku.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności