Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Miasto 08.05.2018 13:22

73 lata po wojnie. Piła uczciła Dzień Zwycięstwa

Fot. Życie Piły

"Życzę nam wszystkim, byśmy stali się bohaterami pokoju, bo dzisiaj naszym obowiązkiem i najwyższym poziomem patriotyzmu jest utrzymanie tego stanu, jaki dla nas wywalczyli przodkowie" - mówił w Dniu Zwycięstwa prezydent Piły.

We wtorek, 8 maja - w 73. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej - na placu Zwycięstwa w Pile odbyła się uroczystość związana z tą rocznicą. Podczas swojego wystąpienia prezydent Piły, Piotr Głowski podkreślał jak ważna jest pamięć o historii, ale i dbałość o przyszłość.

 

- Coraz rzadziej zastanawiamy się nad skutkami tamtej wojny. Coraz mniej myślimy o olbrzymiej tragedii ludzi z 40 krajów, na terenie których prowadzone były działania wojenne (...) Świadkiem historii II Wojny Światowej było nasze miasto, które podczas wojny zostało doszczętnie zniszczone. Na próżno więc szukać jego pierwotnego kształtu. Ale świadkowie tamtych wydarzeń odbudowali je z ruin i teraz, dzięki ich dużej determinacji możemy być z niego dumni. Są wśród nas ludzie, którzy przeżyli wojnę i po jej zakończeniu budowali dla nas nową, wolną Ojczyznę. Za to, w tym miejscu, należą im się ogromne podziękowania - mówił Piotr Głowski. - Musimy jednak pamiętać, że budowniczymi naszej teraźniejszości i przyszłości jesteśmy także my. To od nas i naszych decyzji zależy to, w jakim kraju i z jakim statusem będziemy dalej żyć. Wojny toczą się nadal i toczyć się będą. Skłamalibyśmy, gdybyśmy powiedzieli - nas żadna wojna nie dotyczy (...) Życzę nam wszystkim, byśmy to my stali się bohaterami pokoju, bo dzisiaj naszym obowiązkiem i najwyższym poziomem patriotyzmu jest utrzymanie tego stanu, jaki dla nas wywalczyli przodkowie. Nie bójmy się mówić otwarcie, że z czymś się nie zgadzamy. Nie bójmy się walczyć o wolność słowa i przekonań. Dbajmy o nasze miejsce w Europie - dodał.

 

Na placu Zwycięstwa odczytano Apel Pamięci, a po uroczystości delegacje przejechały na cmentarz wojenny w Leszkowie, gdzie złożono okolicznościowe wieńce.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności