Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Bezpieczeństwo i prawo 16.05.2018 10:00

Osiem prób oszustwa w jeden dzień. Policja ostrzega

Fot. Życie Piły

W zaledwie jeden dzień w Pile doszło do aż ośmiu prób wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą "na wnuczka". Policja apeluje o ostrożność i rozwagę.

- W ciągu jednego dnia do ośmiu seniorów, mieszkańców Piły zadzwonili oszuści, którzy podając się za wnuczka, a następnie za policjanta, próbowali wyłudzić pieniądze. Fałszywi krewni i funkcjonariusze opowiadali historyjkę o wypadku drogowym, który rzekomo spowodowali krewni i prosili o gotówkę na pokrycie powstałych szkód. Na szczęście świadomi zagrożenia mieszkańcy Piły nie dali się oszukać, natychmiast rozłączając się - relacjonuje podkom. Żaneta Kowalska z Komendy Powiatowej Policji w Pile.

 

O próbach wyłudzenia pieniędzy czujni seniorzy poinformowali policję. - Te przypadki, gdzie potencjalne ofiary nie dały się oszukać, to efekt m. in. działalności profilaktycznej pilskiej policji. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile prowadzą z seniorami różnego rodzaju akcje, spotkania na Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz warsztaty profilaktyczne, które ku naszemu zadowoleniu przynoszą zamierzony cel. Ale to także szeroko prowadzona kampania informacyjna - dodaje Żaneta Kowalska.

 

Jednocześnie policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. - Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do policji, podają się za funkcjonariuszy policji, CBŚ i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy TO OSZUST! Z tą informacją, na wszelkie możliwe sposoby, funkcjonariusze starają się dotrzeć do starszych osób - dodaje Żaneta Kowalska.

 

- Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać! - apeluje mł. insp. Sebastian Cichocki, Komendant Powiatowy Policji w Pile.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności