Piątek, 25.05.2018 Imieniny obchodzą:  Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena
Miasto 09.12.2013 12:00

Jelenie i pawie w Parku Miejskim

Fot. fot. Krappweis / sxc.hu

W przyszłym roku w Parku Miejskim w Pile mają zamieszkać jelenie i pawie. Władze miasta chcą utworzyć tam wiwarium, czyli miejsce w którym - w warunkach zbliżonych do naturalnych - przebywać będą zwierzęta kopytne i ptaki. Koszt inwestycji szacuje się na około 700 tysięcy złotych.

W przyszłym roku ponad stuletni Park Miejski im. Stanisława Staszica w Pile ma wzbogacić się o kolejną atrakcję. Władze miasta chcą utworzyć tam wiwarium, w którym zamieszkają jelenie i pawie. - Już od jakiegoś czasu pracujemy nad zmianami w tym miejscu. Większość prac udało nam się już zakończyć - zbudowana została nowa fontanna, zmieniło się wejście główne do parku, pojawiła się też nowa aranżacja zieleni. Pora zakończyć dzieło i stąd właśnia ta propozycja - mówi zastępca prezydenta Piły, Beata Dudzińska. A zwieńczeniem tego dzieła ma być właśnie pojawienie się w parku nowych zwierząt. - Będzie to w pewnym stopniu nawiązanie do historii, bo - jak część pilan pamięta - 25-30 lat temu w parku znajdowało się stanowisko jelenia. To doskonała okazja nie tylko do rodzinnych spacerów, ale i edukacji - jak żyć w kontakcie z przyrodą. Wydaje mi się, że jest to słuszny kierunek - dodaje Beata Dudzińska.

Władze miasta chcą, by w parku zamieszkały zwierzęta kopytne i pawie. - Póki co prowadzimy rozważania w fazie koncepcji. Musimy zastanowić się nad formułą i misją edukacyjną tego projektu- mówi specjalizujący się w projektowaniu ogrodów zoologicznych architekt i urbanista, Marek Nakonieczny. Jedno jest pewne, jeśli w parku zamieszkają jelenie, to nie będzie to jedno zwierzę ani para. - Są to zwierzęta stadne, dlatego musiałoby ich być przynajmniej kilka. Inaczej byłoby to dla nich nienaturalne - dodaje Marek Nakonieczny.

Zgodnie z założeniami zwierzęta w Parku Miejskim będzie można odwiedzać przez cały rok. - W okresie zimowym - jeśli zajdzie taka potrzeba - będą przebywały w pawilonie, w którym również będzie można je „podglądać” - mówi Beata Dudzińska.

Wiwarium w Parku Miejskim w Pile ma zostać otwarte w przyszłym roku. Według szacunków będzie kosztowało około 700 tysięcy złotych.

wasze newsy

W ramach naszych serwisów internetowych stosujemy pliki cookies. Zgadzam się | Chcę zapoznać się z polityką prywatności